Zimowy ślub czyli organizacja wesela w zimie.


Czy zimowy ślub to dobry pomysł? Jasne że tak.  Wesele na przełomie lat ma wady i zalety, ale to właśnie zalety przeważają. Po pierwsze wolne terminy  w wielu salach weselnych. Mimo, że świąteczne wesela robią się coraz bardziej popularne można uznać, że są praktycznie  poza sezonem. Macie więc możliwość wybierać i przebierać w większej ilości lokalizacji, dopasować miejsce wesela do swoich pomysłów i oczekiwań. Nawet oblegane latem miejsca, zimą przeważnie są bardziej dostępne. Tak wiec organizacja wesela w zimie staje się dużo łatwiejsza.

1.Ślub zimą - wady i zalety wesela w zimie.

    Z tym się wiąże kolejna kwestia. Możecie uzyskać dogodne zniżki. Wynajem sali i zapewnienie gościom odpowiedniej ilości i jakości posiłków to największy koszt organizacyjny i tu każdy najmniejszy procent się liczy. Podobnie jest z ofertą muzyczną, atrakcjami dla gości, noclegami i poprawinami. Wielu wykonawców usług weselnych potraktuje zimowe wesele jako miły dodatek do całorocznego kalendarza. Jedynie oferta florystyczną może pozostać na tym samym poziomie lub lekko wzrosnąć że względu na specyfikę i sezonowość branży. Dlatego najważniejsze jest mieć odpowiedni pomysł na  wesele na tle zaśnieżonych drzew.

2.Pomysł


 
Gdy na zewnątrz zimno, szybko robi się ciemno, gdy wszędzie leży śnieg, na który tak często wiele osób narzeka nic nie kojarzy nam się z radosną weselną zabawą. Jednak wszystkie zimowe wady i trudności można zmienić w zalety. Omówiliśmy już możliwości wyboru rewelacyjnej lokalizacji. Dlaczego nie przemyśleć wesela w przepięknej zimowej scenerii w górach lub na Mazurach co w lecie mogło by być trudne? Wesele w górach jest częstym marzeniem.
Można tam zapewnić niezapomniane atrakcje dla swoich gości, a o to chodzi, by goście jednoznacznie kojarzyli Wasze wesele jako szczególne. Gdy śnieg i zimno, można pokusić się o zorganizowanie przejazdu  gości saniami z kościoła do sali weselnej.  Na poprawiny można przygotować kulig i ognisko w lesie. Takiego ślubu nikt z gości nie skwituje,, chyba byłam..”, a z zaangażowaniem zacznie opowiadać „jak było” i chwalić pomysł na śnieżne wesele. Gdy mrok wcześnie zapada i już od 15:00 robi się ciemno, otwiera się dla nas wspaniała możliwość zaprezentowania dekoracji że świec. Nigdy, o żadnej innej porze roku nie jesteśmy w stanie osiągnąć takiej magicznej atmosfery.

3. Inspiracje

  
Gdzie szukać inspiracji na białe wesele? Można oczywiście zanurkować w internet. Pinterest, ślubne blogi, galerie  pełne są pomysłów. Ja jednak proponuję inna formę poszukiwania inspiracji. W pewnym sensie bardziej czasochłonną, ale zapewniam, że świetnie wpływającą na związek. Wybierzcie się we dwoje na romantyczny weekend w zaśnieżony region u nas w kraju lub u sąsiadów, by poszukać inspiracji na Waszą uroczystość. Popatrzcie na otaczającą Was przestrzeń. Idźcie na spacer do lasu. Przejdźcie się po rynku w małym szwajcarskim miasteczku lub pozwólcie się unieść magii Północnych Włoch.
Zimowy ślub, to nie tylko,, góralskie wesele”. To może być „zimowy spacer w lesie” albo „alpejska wioska”. Możemy też porzucić folkowe klimaty i połączyć sosnę oraz  „palmy”  (to co rzuca się w oczy tuż po przekroczeniu granicy z Włochami.) Wyczarujemy wtedy zupełnie nowy świat, całkowicie niepodobny do wszystkich innych.  Pamiętajcie, piękne i niezapomniane wspomnienia wiążą się nie tylko z dobrym jedzeniem (bo to mamy już prawie wszędzie), nie tylko z świetną muzyką ( tu też trzeba mieć wyjątkowego pecha ) ale przede wszystkim z niepowtarzalną atmosferą i niecodziennym charakterem Waszych uroczystości. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i przemyśleć tak fundamentalne sprawy.

4.Motyw przewodni wesela

  
Motyw przewodni wesela w zimie to nie jest prosta sprawa. Możliwości są nieograniczone.  Jeśli kochasz mocne akcenty, postaw na zimowe kontrasty. Zaobserwuj je w przyrodzie : zielony świerk, czerwone owoce, biały śnieg. Możesz do tego dodać trochę złotych dodatków, gwiazdę betlejemską i masz przepiękną scenerię ,,opowieści wigilijnej”. Gdy puścisz wodze wyobraźni, zaaranżujesz całe wnętrze tej konwencji. Postaw w strefie chillout piękny wiktoriański fotel, otoczony wygodnymi poduszkami, przy pięknie przybranej choince. I już nie musisz się martwić o piękna scenerię do zdjęć dla gości. 
Jeśli wolisz delikatne pastelowe odcienie wybierz „pierwszy przymrozek”. Ta sceneria będzie się kojarzyć z ogrodem, jeszcze pełnym delikatnych kwiatów ale lekko przyprószonych śniegiem i  pokrytych srebrzystym szronem. Niektórzy zobaczą w niej pałac słodkiej księżniczki. Spójrz, jak wiele możliwości niesie ze sobą zimą. A jeśli marzy ci się „pałac królowej zimy” stonuj jeszcze paletę kolorów i dodaj akcenty w postaci supermodnych suszonych traw pampasowych i trzcin.

5.Kwiaty- zimowe wesele


  
W zimie także można mieć wszystkie kwiaty. Przy większym zaangażowaniu florystki, możesz nawet myśleć o piwoniach. Jeśli takie jest Twoje marzenie, zdecyduj się na ich obecność w zimowej wiązance ślubnej mimo  ceny i wyjątkowej delikatności. Jeśli nie jesteś do nich przywiązania jak czerwcowe panny młode, wybierz to co proponuje nam ten wyjątkowy sezon. Gałązki sosny, świerk tuji, owoce ilexa , dziurawca, jabłuszka ozdobne.  Możesz je połączyć z poinsetią w wielu odcieniach bieli i czerwieni. Szaleństwa może dodać sztuczny śnieg. To jeśli chodzi o sezonowe rośliny w mocnych kontrastowych kolorach. Oczywiście czerwone i białe róże, goździki, frezje i tysiące innych gatunków pomogą Ci osiągnąć wymarzony  efekt. Zimowa paleta jest bogata. Pastelowe kwiaty w połączeniu ze srebrnymi listkami senecio, „kulkami” bruni zamienią się w „oszroniony ogród”.  A biel eustom i róż, w otoczeniu  szarosrebrnego eukaliptusa i suszonych kwiatostanów traw, doda tajemniczego posmak i wyrafinowana.

6. Zimowa dekoracja kościoła


  
Gdy już zdecydowaliscie się w jakiej konwencji utrzymanie swoje wesele, trzeba się zastanowić nad wyborem zimowej dekoracji kościoła . Pod uwagę musicie wziąć nie tylko stronę dekoracyjną , ale również problemy techniczne. Czy kościół jest ogrzewany? Myślisz , że nie ma już nieogrzewanych kościołów? Mylisz Się! Zwłaszcza małe klimatyczne kościółki, używane tylko w rzadkich sytuacjach potrafią zaskoczyć. Przyjmijmy jednak, że Wasz kościół idzie z duchem współczesności i ku zadowoleniu wiernych, nie każe im marznąć . Wtedy możesz wszystko!
Pomyśl, jak dostosować swoje marzenia i styl wybranych dekoracji do architektury i atmosfery wnętrza. Smukłe, białe kalle w  przezroczystych wazonach w kształcie walca niekoniecznie sprawdzą się w przytulnym wiejskim kościółku. Z kolei rustykalna kompozycja z margerytek będzie się gryzła z elegancja gotyku. Skontaktuj się ze swoją florystką lub dekoratorka i skorzystaj z jej doświadczenia

7.Czy w grudniu bierze się ślub?


  
Czy w grudniu bierze się ślub?  Tu trzeba się zastanowić, przede wszystkim nad konkretną datą. Nie ma prawnych przeszkód z zawarciem małżeństwa w czasie Adwentu. Jednak starsze pokolenie jest przeświadczenie, że ten okres, to czas pokuty, spokoju i przygotowania do świąt. Źle są widziane w tym okresie „huczne zabawy”, a do tych można zaliczyć wesele. Aby wybrać taką datę, należy omówić to z rodzicami, oni najbardziej będą zorientowani, jak będzie przyjęty w rodzinie taki termin. Należy również skonsultować się z proboszczem parafii, w której planujecie ślub. I albo się podporządkować, albo zmienić parafie na bardziej liberalną.  Termin w pierwszy lub drugi dzień Świąt niegdyś był bardzo popularny i teraz znów wraca do łask. Wiele rodzin rozjechało się po świecie, spotykają się głównie w święta, więc przy okazji można liczyć na „pełny skład”. Podobnie rzecz ma się z terminem sylwestrowy lub przedsylwestrowym. Tu jednak pojawia się inny problem. Goście dopiszą, lecz może być problem z lokalizacją. Wiele sal i hoteli wydaje bale sylwestrowe.
8.Ślub w grudniu- przesądy

  
Mimo rozterek związanych  z wyborem grudniowego terminu ślubu i wesela najważniejsze jest, że w nazwie miesiąca znajduje się literka „r, czyli w masz zapewnione „szczęście w zestawie startowym”.  Możesz się jeszcze liczyć z przesądami związanymi z pogodą i mieć nadzieję na piękny, słoneczny, zimowy dzień gwarantujący długie szczęśliwe i pogodne życie. Nie wiem na ile się to sprawdza, ale moi rodzice w drodze na salę przemokli do nitki w czasie nagłej, majowej burzy i do dziś, ponad 50 lat są zgodnym małżeństwem. Na wyjątkowe szczęście mogą liczyć Pary, które zdecydują się na ślub w Boże Narodzenie. Mamy więc kolejne potwierdzenie, że wesele w zimie ma sens.
9.Świąteczny ślub
  
Co zrobić, jeśli marzy Ci się Świąteczny ślub? Organizacja ślubu w dzień Bożego Narodzenia ma swoją specyfikę. Oprócz wielu plusów, które omówiłam wcześniej i kilku kolejnych, o których wspomnę za chwilę, ma kilka utrudnień, które jeśli weźmie się pod uwagę nie będą bardzo przeszkadzać. Po pierwsze: kapryśna aura. Mogą się pojawić drogowe problemy dla zmotoryzowanych gości oraz dla tych, którzy liczą na komunikację publiczną. W czasie świąt wiele kursów jest odwołanych, a w dzień Bożego Narodzenia praktycznie nic nie jeździ. Jeśli to przewidzimy, wynajęcie transportu nie sprawi nam problemu. Po drugie : również kapryśna aura, sesja zdjęciową w deszczowy i wietrzny dzień nie będzie ani piękna, ani przyjemna. Po trzecie :również kapryśna aura, zarówno w deszczowy jak i mroźny dzień trudno będzie zorganizować składanie życzeń przed kościołem. Bardzo łatwo można temu zaradzić, informując gości o składaniu życzeń na Sali.
Podsumowanie

  
Każdy termin wybrany na zimowe wesele jest i wspaniały, i trudny. Masz wiele możliwości twórczych rozwiązań. Masz do wyboru olbrzymią paletę kolorystyczną, która możesz dopasować do siebie. Masz możliwości  wybrania wyjątkowych motywów przewodnicy i wokół nich możesz snuć niepowtarzalne opowieści. Możesz korzystać z kwiatów związanych z innymi sezonami, lub wybrać te, dostępne jedynie zimą i jedynie w Boże Narodzenie. Możesz też postawić na wyjątkowe kwiaty, niedostępne w innych porach roku.